Moda przez wieki

Przyznać muszę bez ogródek, że moda nie zawsze jest dla nas łaskawa. Rzecz jasna w głównej mierze dla tych z nas, które się nią w ogóle przejmują. Dawniej moda była dla tych lepiej urodzonych, pokazujących się w towarzystwie. Zwykłe kobiety mieszkające czy to na wsi czy też w mieście nie musiały się nią aż tak bardzo przejmować, choć niewątpliwie często próbowały w jakiś sposób podpatrywać stroje tych bogatszych kobiet. Dość dużo pod tym względem zmieniło się w ciągu ostatnich 200 lat. Pewne kanony stroju zataczały coraz to szersze kręgi i niestety ubiór damski stawał się coraz to mniej wygodny. Kobiety musiały się męczyć pod wieloma warstwami halek i spódnic, dusić w gorsetach, wszystko byle by tylko wpasować się w obowiązującą modę.

Wielki przełom nastąpił 100 lat temu kiedy to wielkie mocarstwa europejskie starły się ze sobą w wielkiej wojnie. Mężczyźni setkami tysięcy ginęli na froncie, a pozostawione kobiety musiały jakoś wypełnić braki po nich zabierając się za nieraz typowo męskie zajęcia dla podtrzymania funkcjonowania normalnego życia. Nie musiały do takich prac zakładać obszernych sukien jakie były wtedy w modzie, a dodatkowo zyskały znacznie większą niezależność. Ta wojna wywróciła świat do góry nogami, oznaczała koniec pewnej epoki. Kobiety już nie dały się zagonić z powrotem do garów i do roli jedynie kur domowych.

Lata dwudzieste to wielkie odprężenie w modzie damskiej. Po raz pierwszy od dawna można było odkryć to i owo, założyć lekkie i zwiewne sukienki. Wtedy powstała słynna „mała czarna”, sukienka która nawet po 100 latach nie wychodzi z mody i odwołują się do niej niemal wszystkie współczesne kanony mody kobiecej. Można ją założyć na każdą okazję, zarówno swobodną jak i formalną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Moda i ubiór. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Moda przez wieki

  1. Luizka pisze:

    Chyba bym się udusiła w takim gorsecie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *