Porada prawna tylko u prawnika

Zapewne każdy dostrzegł już taką prawidłowość, że nasze życie od jakiegoś czasu podlega coraz intensywniejszym przemianom i zachodzą one w coraz to szybszym tempie. Jeżeli ktoś urodził się jeszcze przykładowo w latach siedemdziesiątych to może wspominać swoje dzieciństwo jako względnie stabilne, prawdziwą rewolucję przeszliśmy bowiem w ostatniej dekadzie XX w.

Prawodawstwo

Jedną z dziedzin życia, która podlega niewiarygodnemu wręcz rozrostowi jest prawodawstwo. Zrozumiałe jest, że trzeba było właściwie wymienić większość ustaw po 1989 roku gdyż nie przystawały one już do bardzo szybko zmieniających się uwarunkowań społecznych. Prawnicy harowali więc dnie i noce by napisać od nowa wiele ustaw, dzięki jakim miało nam się żyć lepiej. Nie do końca im się to udało, ale to także wynik licznych późniejszych nowelizacji. Kolejna fala przyrostu różnych aktów prawnych miała miejsce po wejściu do Unii Europejskiej. Konieczne było wówczas dostosowanie prawa w Polsce do tego jakie obowiązuje w innych państwach Unii.

Pomoc prawna

Obecnie mamy już taki natłok różnych ustaw i rozporządzeń, że przeciętny Kowalski nie poradzi sobie z tym wszystkim jeśli nie pomoże mu jakiś prawnik. W teorii nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania, ale jeśli ktoś nie jest prawnikiem to nie może nadążyć z czytaniem i analizowaniem tysięcy stron nowych rozporządzeń jakie każdego roku wchodzą w życie w Polsce. Prościej jest więc po prostu dać sobie spokój i od czasu do czasu gdy faktycznie mamy jakieś poważne rozterki natury prawniczej dopiero pójść do prawnika po poradę. Lepiej zapłacić za radę komuś kto ma o tym jakieś pojęcie niż samemu próbować rozwikłać nieraz sprzeczne ze sobą paragrafy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kobieta i prawo i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *